Danmark
Grönland, Danmark och USA överens om nytt avtal om Arktis säkerhet
Tisdagen den 22 september skrev Grönlands statsminister Jens-Frederik Nielsen, Danmarks statsminister Mette Frederiksen och USA:s president Donald Trump under ett avtal om ökad säkerhet i Arktis. USA kommer upprätta nya militärbaser på Grönland, men det kommer vara fortsatt kärnvapenförbud på ön.
Text: Henrik Smångs/News Øresund
Avtalet kom på plats efter en längre tids hot från USA om att ta över ägandeskapet över Grönland, som formellt är en del av det danska Rigsfællesskabet. Utspelen från USA:s president har lett till både danska och grönländska krismöten.
Det nya avtalet bekräftar kungariket Danmarks ”suveränitet och territoriella integritet, och erkänner att det grönländska folket utgör ett folk i enlighet med folkrätten med rätt till självbestämmande.”
Jens-Frederik Nielsen kallade avtalet för en ”win-win-win-situation”:
– Grönland har betydelse, det här avtalet visar att vi känner till vår betydelse och handlar på det, sade han i New York under signeringsceremonin.
Danmarks utrikesminister, Lars Løkke Rasmussen menar att avtalet framtidssäkrar Danmark och Grönlands relation till USA, och samtidigt understryker USA:s engagemang i Nato – och Natos engagemang i Arktis.
Det här innebär avtalet: nya baser och företräde för grönländska företag
Det nya avtalet är i stora drag likt det redan existerande avtalet från 1951, skriver KNR. Här är några av punkterna i avtalet:
- USA kommer att upprätta två nya militärbaser i Mestersvig på östra Grönland och i Narsarsuaq på södra Grönland.
- Sedan tidigare har USA basen Pituffik Space Base på nordvästra Grönland, som kommer att moderniseras och utvidgas.
- USA:s militär får fri tillgång att röra sig på Grönland.
- Det kommer vara fortsatt förbjudet för USA att ha kärnvapen på ön.
- Grönländska företag kommer att få företräde på bygg- och servicekontrakt.
- Skulle Grönland bli självständiga slås det också fast att landet ska fortsätta vara medlem i Nato.
- Investeringar från länder som inte är medlemmar av EU eller Nato måste godkännas av Grönland, Danmark och USA.
Grönland med vid förhandlingsbordet
Med det nya avtalet får Grönland en mer framträdande roll på försvars- och säkerhetsområdet, trots att Grönland formellt inte har ansvar över det området. Det säger forskaren Sara Olsvig det grönländska public service-bolaget KNR.
– Men med det här avtalet intar Grönland en position som medundertecknare på just försvars- och säkerhetspolitiken.
”Permanent kontroll”
Några oklarheter återstår fortfarande. Enligt Ritzau har Donald Trump slagit fast att USA kommer ha ”permanent kontroll” över Grönlands säkerhet, och att det inte kommer medföra USA några som helst utgifter.
Uppgifterna tillbakavisas av Lars Løkke Ramussen, som säger att amerikanerna själva får betala det de tänker bygga.
Ryssland kallar avtal ”konfrontatoriskt”
Ryssland håller inte med om att avtalet är en ”win-win-win-situation”. Landets ambassadör i Danmark, Vladimir Barbin, säger enligt Ritzau att avtalet kommer bidra till en ökad militarisering av den arktiska regionen:
– Avtalet slår fast en konfrontatorisk hållning från parternas sida till frågor om stabilitet och säkerhet samt utveckling av det internationella samarbetet i Arktis.
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
