Energi
Svagt danskt elnät bromsar grön elproduktion på landsbygden
Utbyggnaden av grön energi går snabbt i Danmark, men på Lolland och flera andra platser är elnätet för svagt för att kunna ta emot mer ström. Det rapporterar Danmarks Radio. Samtidigt som elproduktionen behöver öka så väntas elnätet vara tillräckligt förstärkt på Lolland först år 2026.
Problemen med ålderdomligt elnät finns framför allt på landsbygden. Utbyggnaden av en stor solcellspark på Lolland har bland annat satts på paus eftersom elnätet inte kan ta emot mer ström. Enligt tre energibolag som Danmarks Radio har varit i kontakt med hade produktionen av sol- och vindkraft kunnat byggas ut med en kapacitet motsvarande den havsbaserade vindkraftsparken Kriegers Flak om det inte var för det svaga elnätet. Kriegers Flak har kapacitet att leverera ström till 600 000 hushåll. Det statliga bolaget Energinet, som äger och utvecklar nätet, räknar med att förstärkningen av elnätet kommer att vara klar år 2026. Behovet av grön el har blivit särskilt tydligt i och med Rysslands invasion av Ukraina och behovet av att minska beroendet av rysk gas, samtidigt som elkonsumtionen i Danmark väntas fördubblas fram till 2030. Den danska regeringens oberoende klimatpanel har i sin senaste rapport skrivit att det bör vara en ”politisk topprioritet att elnätet inte utgör en barriär för ytterligare utbyggnad av förnybar energi”. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029