Samhälle
Rekordhöga drivmedelspriser till följd av oron i omvärlden
Priserna på diesel och bensin har stigit kraftigt under veckan i både Danmark och Sverige. Listpriset på en liter diesel i Danmark var på onsdagen 17,69 DKK och på en liter bensin 17,39 DKK, medan priset i Sverige var 28,22 SEK per liter diesel och 23,34 SEK per liter bensin. Prishoppen under veckan förklaras med kriget i Ukraina och det osäkra marknadsläget just nu. Under torsdagen minskade dock priserna något igen.
För första gången sedan 2006 kostar dieseln mer än bensinen i Danmark, enligt tidningen Finans. De svenska drivmedelspriserna steg också till de högsta nivåerna någonsin. Med valutaskillnaden medräknad så betyder det att dieseln på onsdagen var ca 10 procent dyrare i Sverige, medan bensinen var ca 8 procent dyrare i Danmark. Vissa svenska Öresundspendlare har, när prisskillnaden varit gynnsam, valt att tanka bilen med diesel i Danmark på väg till eller från jobbet, vilket Dagens Nyheter har rapporterat om. De listpriser som rapporterades om av Finans respektive Sveriges Radio på onsdagen handlar om rekommenderade priser och är inte nödvändigtvis de som står på bensinmackarnas skyltar. Till följd av det oroliga världsläget och en instabil marknad, i och med Rysslands invasion av Ukraina och sanktionerna mot Ryssland, så har även priserna på el och livsmedel stigit under veckan. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
