Samhälle
Journalistutbildningen vid Lunds universitet flyttar till Malmö
Journalistutbildningen vid Lunds universitet flyttar till Media Evolution City i Malmö i början av 2022. Anledningen är en stor satsning på ämnet och att SVT och flera andra medieaktörer arbetar i området, uppger Lunds universitet i ett pressmeddelande. Utbildningen kommer först att flytta till temporära lokaler på Media Evolution City och sedan till nyrenoverade lokaler på 250 kvadratmeter, vilket kommer att möjliggöra nya samarbeten med verksamheterna på Media Evolution City.
– Vi är jättenöjda med den här lösningen. Vi har länge planerat för att utveckla nya utbildningskoncept och upprätta en forskningsmiljö i journalistik. Placeringen på Media Evolution City innebär nya möjligheter för att göra detta, säger Ulrika Holgersson, prefekt vid Institutionen för kommunikation och medier (KOM).
Journalistutbildningen kommer också att ingå i ett nytt konstnärligt campusområde i Dockan i Malmö, där även Teaterhögskolan, Musikhögskolan och Konsthögskolan kommer att ha sina verksamheter. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
