Arbetsmarknad
Efterfrågan på restaurangpersonal är stor i både Danmark och Sverige
63 procent av de danska arbetsgivarna inom turistbranschen saknar arbetskraft, visade nyligen Danmarks statistiks konjunkturbarometer. Men även i Sverige råder det brist på personal inom serviceyrken, så som exempelvis kockar och servitörer. Det visar Arbetsförmedlingens senaste yrkesprognos. Bilden bekräftas av rapporteringen från Sydsvenskan i Malmö, som under de senaste månaderna berättat om såväl en restaurang som erbjuder 10 000 kronor till den som hittar personal åt dem, som ett företag som beslutat att stänga två restauranger med hänvisning till bristen på kockar.
Även personal inom byggbranschen är eftertraktad i båda länderna. Andra bristyrken i Sverige är exempelvis vårdpersonal, systemutvecklare, lärare och ingenjörer. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
