Arbetsmarknad
Malmö stad satsar i budgeten på årlig jobbmässa i samarbete med Köpenhamn
75 miljoner kronor läggs på nya jobb för Malmöbor, som en del av en extra satsning på 276 miljoner kronor i den styrande majoritetens budget för 2022. För att få fler i arbete planerar kommunen bland annat att erbjuda stöd och råd, utbildningar, samt fler jobb och arbetsmarknadsanställningar inom den egna organisationen.
Dessutom vill de styrande partierna Socialdemokraterna och Liberalerna som lagt fram budgeten satsa på en fördjupad Öresundsintegration. Därför ska samarbetet med Köpenhamns kommun intensifieras inom arbetsmarknadsområdet, genom samarbete kring matchning på arbetsmarknaden, utbildningar och en årlig gemensam jobbmässa i Malmö. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
