Samhälle
Återigen mingel och publik på Øresundsbron Business Meeting
Under fredagen hölls återigen Øresundsbron Business Meeting med publik på plats på Quality Hotel View på Hyllie i Malmö. 90 personer var på plats samtidigt som 60 tittare följde eventet digitalt och bland talarna fanns bland annat Öresundsbrons vd Linus Eriksson och Heidi Boye, country manager för matsvinnsbolaget Too good to go.
Några dagar efter att de svenska coronarestriktionerna hävts samlades 90 personer på Quality Hotel i Hyllie, Malmö, för att delta på Øresundsbron Business Meeting. Förra året hölls eventet enbart digitalt på grund av pandemin, men i år var det en hybridversion. Förutom publiken på plats följde runt 60 personer eventet digitalt.
Öresundsbrons vd Linus Eriksson önskade välkomna tillsammans med dagens moderator Trine Grønlund och berättade om brons nya affärsplan samt lyfte bland annat fram vikten av fokus på hållbarhet.
– Det skulle inte förvåna mig om vi snart har gröna rabatter på plats, för de som exempelvis har elbil eller ellastbil.
Øresundsinstituttets senioranalytiker Thea Wiborg presenterade fem punkter om det aktuella läget i Öresundsregionen – bland annat arbetskraftsbrist, bostadspriser som skjutit i höjden under pandemin och kommande kommunalval i Köpenhamn.
Benjamin Hansen och Anna Tenfält, företrädare för Copenhagen 2021, berättade om utmaningarna med att arrangera ett gränsöverskridande projekt under pågående pandemi.
– Det har inte varit lätt. Vi har setts tre gånger under ett år. Men samtidigt har vi varit det mest tillgängliga Worldpride någonsin och kunnat nå fler människor genom vårt digitala program, sade Anna Tenfält.
Malin Dahl, verksamhetsansvarig för Øresunddirekt, som lyfte fram att intresset för att jobba och rekrytera över sundet återigen stiger nu när coronarestriktionerna hävs.
– Förr fick vi en förfrågan i veckan från danska bolag som ville annonsera för att anställda från Sverige, nu får vi en förfrågan om dagen, berättade hon.
Heidi Boye, country manager för matsvinnsbolaget Too good to go, berättade om bolagets etablering på den svenska marknaden. Too good to go är en tjänst som kopplar ihop matproducenter, matbutiker, restauranger och caféer med konsumenter för att bekämpa matsvinn. Hittills har bolaget 2,2 användare i Danmark och en halv miljon i Sverige. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
