Danmark
Högre tryck på Köpenhamns bostadsmarknad

Nu säljs husen i Köpenhamn lika snabbt som de gjorde före finanskrisen. Foto: News Øresund/Johan Wessman.
Det blir allt lättare att sälja sin bostad i Köpenhamn. Antalet dagar det tar att sälja ett hus är nu nere på samma nivåer som rådde före finanskrisen.
Det visar en hopräkning som mäklarkedjan Nybolig gjort, skriver Berlingske.
”I Köpenhamn är den genomsnittliga försäljningstiden 84 dagar och det är i nivå med åren före finanskrisen. Under 2005 och 2006, då bostadsmarknaden i huvudstaden var stekhet och både hus och lägenheter ofta såldes på ett par dagar, tog det i genomsnitt mellan 82 och 90 dagar att sälja ett hus”, skriver Kim Pauli, chef för Nybolig, i en kommentar till siffrorna.
Men det är inte bara i Köpenhamn som bostadsmarknaden blir allt hetare. I över hälften av landets kommuner säljs villor och radhus snabbare nu än för ett år sedan. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
