Samhälle
Utbetald semesterlön har ökat den danska konsumtionen

För att driva på konsumtionen har danskarna under hösten haft möjlighet att ansöka om utbetalning av tre veckors infrusen semesterlön. Hittills har 1,8 miljoner danskar fått nära 40 miljarder danska kronor utbetalt, uppger DR. Initiativet har visat sig vara lönsamt för konsumtionen som ökat med 10 procent jämfört med samma period ifjol, enligt siffror från Danske Bank. Mobiltelefoner, vitvaror och kläder är de produkter som flest väljer att lägga sina utbetalda semesterpengar på, visar en undersökning från Pricerunner. Utbetalningarna möjliggörs av att Danmark är i en övergångsperiod till ett nytt semesterlönssystem som innebär att dubbel semesterlön betalas in från arbetsgivaren under ett år, och som först skulle betalas ut när arbetstagaren gick i pension. Den danska semesterlönen motsvarar 12,5 procent av lönen och väljer man att inte ansöka om utbetalning nu betalas pengarna ut vid pensionen. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
