Danmark
Flüggerkoncernen samlar sin skandinaviska produktion i Danmark – stänger i Sverige
Från 2022 kommer den danska färgproducenten Flüggers skandinaviska färgproduktion att samlas på en anläggning i Danmark. Därmed stängs produktionen av färg i Bollebygd i Sverige, skriver Flügger Group A/S i ett pressmeddelande.
På grund av större efterfrågan på mer miljövänliga produkter och ökade regleringar investerar koncernen 200 miljoner danska kronor i sin produktion, och som ett led i detta samlas produktionen i jylländska Kolding. 44 tjänster i Sverige avvecklas, vilket motsvarar cirka 10 procent av Flüggers totala personalstyrka i Sverige.
Det är dock inte all produktion som flyttas till Danmark. Under sommaren 2019 påbörjade Flügger etableringen av en ny spackelanläggning i Sverige, som förväntas stå klar 2021. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
