Näringsliv
Danska tidningskoncernen JP/Politikens Hus blir delägare i HD-Sydsvenskan
JP/Politikens Hus blir delägare i Sydsveriges största medieföretag HD-Sydsvenskan och tar även en plats i bolagets styrelse. Det står klart efter en affär mellan JP/Politikens Hus och Bonnier News, som äger HD-Sydsvenskan. Affären innebär att HD Sydsvenskan tar över ägarskapet av Lokaltidningen, med 28 svenska lokaltidningar, som de senaste 18 åren har haft danskt ägarskap. Det skriver bolagen i ett pressmeddelande. JP/Politikens Hus blir genom affären ägare till 7,3 procent av HD-Sydsvenskan som ger ut dagstidningarna Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad samt gratistidningen Hallå.
Genom affären tar den danska mediekoncernens vd Stig Ørskov även plats i HD-Sydsvenskans styrelse.
”Det har varit ett stort nöje att bedriva lokaljournalistik i Sverige. Men det är ett lika stort nöje att Lokaltidningen nu blir en del av Sydsveriges största medieföretag. Vi har det största förtroende för HD-Sydsvenskan och ser fram emot att bli delägare”, säger Stig Ørskov, VD JP/Politikens Hus, i en kommentar.
”Vi ser fram emot att samarbeta med JP/Politikens Hus för att skapa förutsättningarna för fortsatt framgång för HD-Sydsvenskan” kommenterar Anders Eriksson, vd för Bonnier News och för HD-Sydsvenskan, affären.
JP/Politikens Hus är sedan tidigare minoritetsägare i Bonnierkoncernens danska affärstidning Børsen. (News Øresund)
Fakta:
JP/Politikens Hus är ett av Danmarks största mediehus och äger tidningarna Politiken, Ekstra Bladet, Jyllands-Posten samt är delägare i Børsen där Bonnier är huvudägare.
Tidningen Politiken når varje dag 575 000 läsare. Sydsvenskan har en daglig räckvidd på 365 000 läsare. Helsingborgs Dagblad har en daglig räckvidd på 208 000 läsare.
Gratistidningen Lokaltidningen har en räckvidd på cirka 550 000 läsare i främst Skåne men även i Småland och Östergötland. Gratistidningen Hallå distribueras i nio kommuner längs Skånes västkust
Siffrorna gäller läsning både i print och digitalt.
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
