Danmark
Nytt vinstrekord och välfyllda kassor hos Danmarks 1 000 största företag
Danmarks 1 000 största företag redovisade förra året en samlad vinst efter skatt på 188 miljarder danska kronor, en ökning med nästan 17 procent jämfört med 2016. Men omsättningen växer inte lika snabbt som före finanskrisen och företagens kassakistor är välfyllda eftersom företagsledningarna är försiktiga med att genomföra företagsköp. Det visar en sammanställning från Berlingske Business.
Med en samlad vinst på 188 miljarder danska kr anor och en genomsnittlig förräntning av det egna kapitalet på 13 procent går det mycket bra för de 1 000 största danska företagen. Men samtidigt noterar Berlingske Business att utvecklingen på några viktiga punkter skiljer sig väsentligt åt från högkonjunkturen före finanskrisen 2008:
De danska företagen är idag finansiellt mycket starkare jämfört med tiden före finanskrisen. Den långsiktiga betalningsförmågan, soliditeten, ligger på rekordhöga 44 procent.
Tillväxten är inte lika snabb. Det senaste året ökade den samlade omsättningen för de 1 000 största företagen med fyra procent. Det kan jämföras med en genomsnittlig ökningstakt på tio procent under perioden 2004-2008. Den lägre ökningstakten i försäljningen kan dels bero på en tuffare internationell konkurrens, dels på att de verkställande direktörerna inte har lika entydig fokus mot hög tillväxt. En annan orsak som lyfts fram är att färre företag köper andra företag. Istället har kassabehållningen hos bolagen ökat vilket borde ge ett stabilare läge inför nästa lågkonjunktur. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
