Politik
Miljön i fokus för ny direktör för Stringsamarbetet

Den 19 kilometer långa Fehmarn Bält-tunneln mellan Rödby och Puttgarden ska finansieras av Danmark, med hjälp av EU-stöd på nästan en miljard danska kronor. Illustration: Femern A/S
Den 1 juni kommer Thomas Becker ta över som direktör för det tysk-dansk-svensk-norska politiska samarbetet String. Han har tidigare arbetat med hållbarhets- och klimatfrågor i den danska regeringen, EU, FN och även privata företag.
– Politiskt gränsöverskridande samarbete är viktigt för den gröna omställningen. Jag vill göra mitt yttersta för att bidra till stärkandet av denna gränsöverskridande region, kommenterar Thomas Becker sin nya roll i ett pressmeddelande.
Thomas Becker ersätter Jacob Vestergaard, som ska gå i pension. Jacob Vestergaard har varit Strings direktör sedan 2011.
Anette Tabbara, Strings styrelseordförande och statssekreterare i Hamburg, gläds över att Thomas Becker ska ta över direktörsrollen.
– Vi ser grön tillväxt som en mycket viktig del av hur vårt samhälle borde utvecklas och kommer främja fler gröna initiativ. Med Thomas Becker som direktör är vi övertygade om att String kommer kunna uppnå dessa mål, kommenterar hon i pressmeddelandet.
Fakta: String
String är ett gränsöverskridande politiskt samarbete som representerar en geografisk region från Hamburg i söder till Akershus i norr. Samarbetet bildades 1999 med syftet att driva igenom Fehmarnbelt-tunneln mellan Danmark och Tyskland. Sedan dess ligger bygget av en tunnel fortfarande i startgroparna.
I februari växte organisationen till 11 medlemmar, när Malmö stad, Region Halland och Västra Götalandsregionen i Sverige tillsammans med Akershus Fylkeskommun och Østfold Fylkeskommun i Norge formellt skrev under sitt medlemskap.
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
