Danmark
Allmännyttiga bostadsbolag ingår partnerskap med privat aktör för att rusta upp socialt utsatt område i Köpenhamn
1 000 privata bostäder ska byggas i stadsdelen Tingbjerg i Köpenhamn, som den danska regeringen nyligen utpekade som ett av de 16 mest utsatta bostadsområdena i Danmark. Det är de allmännyttiga bostadsbolagen FSB och SAB som har ingått ett partnerskap med det privata bolaget NREP – ett upplägg som har vissa likheter med projektet Culture Casbah i Rosengård.
När den danska regeringen presenterade sin plan för att komma tillrätta med socialt utsatta bostadsområden i Danmark pekades området Tingbjerg i Köpenhamn ut som ett av de 16 ”hårdaste ghettoområdena” i landet. I regeringens plan ingår bland annat att riva och bygga nytt för tolv miljarder danska kronor. Och att minska andelen allmännyttiga bostäder i socialt utsatta områden.
FSB och SAB, bostadsbolagen som äger marken och det befintliga beståndet i Tingbjerg, svarar regeringen att ett stort utvecklingsarbete redan är påbörjat i området. De har ingått partnerskap med den privata aktören NREP och det finns redan planer på 1 000 nya bostäder. I ett pressmeddelande skriver FSB att de vill utveckla bostadsområdet och att de ”kör in byggkranar istället för bulldozrar”.
Även i Malmö har allmännyttan gått samman med privata aktörer för att rusta upp i socialt utsatta områden. För att sprida risken och finansiera projektet Culture Casbah, ett 22 våningar högt bostadshus i Rosengård, bildade det allmännyttiga bostadsbolaget MKB år 2016 ett nytt bolag tillsammans med tre privata aktörer. (News Øresund)
Läs mer: Fyra fastighetsägare bildar gemensamt bolag för att bygga Culture Casbah
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
