Danmark
Dansk polis tar hjälp av drönare i Köpenhamn

Den danska polisen använder sig nu av drönare för att komma åt försäljningen av narkotika i bland annat Christiania. Foto: News Øresund
Den danska polisen har fått ett nytt och effektivt verktyg i jakten på haschköpare i Köpenhamn – med hjälp av drönare har över elva kilo hasch beslagtagits under tre dagar. Det uppger Danmarks Radio.
De senaste tre dagarna har en operativ specialavdelning under Köpenhamns polis använt sig av drönare för att få tag på de som säljer och köper hasch och annan narkotika i Köpenhamn. Aktionerna har främst varit riktade mot haschköpare i Christiania – där en drönare har kunnat iaktta personer som köper och säljer hasch inne i Christiania för att sedan kunna gripa dem när de kommer utanför området.
Under tre dagar har över 60 personer misstänkts för att ha brutit mot lagen om köp av narkotikaklassade preparat och över elva kilo hasch och 3 500 joints har beslagtagits.
– Vi kör dessa aktioner för att konstatera att det är riskabelt både att köpa och sälja hasch på Pusher Street. Och jag kan garantera att vi kommer tillbaka, säger polisinspektör Lars-O Karlsen till Danmarks Radio. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
