Danmark
”Kvotekungar” polisanmäls efter dansk fiskekvotgranskning

Rigsrevisionen har granskat tillsynen av de danska fiskekvoterna, och nu har flera av de största fiskarna polisanmälts. Foto: News Øresund
Under veckan släppte Rigsrevisionen sin granskning av tillsynen av fiskekvotsystemet och nu polisanmäls flera danska fiskare. Samtidigt meddelar den nytillträdde fiskeministern Karen Elleman (V) att en ny hantering av kvotsystemet ska införas.
2002 införde Danmark ett nytt system för fisket i danska vatten. Fiskekvoter infördes och det blev möjligt att köpa och sälja kvoter – under förutsättning att inte allt för stor andel hamnade i samma händer.
I flera omgångar har kritik riktats mot de ministrar som ansvarat för fiskeriet sedan dess, eftersom allt större andelar av kvoterna tillföll samma fiskare utan att Miljø- og Fiskeriministeriet gjorde något åt det. Efter påtryckningar från bland andra Dansk Folkeparti valde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i förra veckan att frånta ministern Esben Lunde Larsen (V) ansvaret för fisket – istället fick jämställdhets- och nordiskt samarbetsministern Karen Elleman (V) ta över.
När Rigsrevisionen under onsdagen släppte granskningen av fiskekvotssystemet pekade den på flera delar där tillsynen brustit och som inneburit att några få fiskerier nu innehar en stor andel av alla fiskekvoter och dessutom har tjänat miljarder på det – så kallade kvotekungar. I samma veva har nu polisen blivit inblandad då flera av dem misstänks ha brutit mot lagen genom att bland annat utnyttja kvoter och fartyg utan tillstånd.
Den nytillträdde fiskeriministern har meddelat att en nytt system för hanteringen ska införas, i samförstånd med Folketinget och fiskebranschen, för att återskapa förtroendet för kvotsystemet. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
