Samhälle
Två dagar kvar – ännu inget beslut de inre gränskontrollerna

”När vi är klara”. Trots att beslutet om tillfälliga inre gränskontroller mellan Danmark till Sverige löper ut på fredag ville Sveriges statsminister Stefan Löfvén på tisdagen inte ge klart besked om när beslutet fattas. Foto: News Øresund
Under tisdagen möttes Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen och Sveriges statsminister Stefan Löfven i samband med Nordiska Rådets session i Köpenhamn 1-3 november. De talade om id- och gränskontroller och de negativa effekter dessa har för trafiken över Öresund.
Tiden att fatta besluten är knapp och strax före lunch på onsdag meddelade den svenska regeringen att id-kontrollerna förlängs i ytterligare tre månader. Den 11-12 november löper de danska och svenska besluten om tillfälliga inre gränskontroller ut och ett beslut väntas inom kort.
– Så sent som i morse hade vi ett samtal om detta, hur vi kan underlätta för pendlarna, sade Stefan Löfven till Sveriges Radio under tisdagen.
(News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
