Samhälle
Ny metod för id-kontroll testades i rusningstrafiken


Under tisdagens test av en ny metod för id-kontroller delades perrongen av på längden. Kommentarerna på Pendlerklubben Kystbanens Facebookgrupp BroenLive & Forum var blandade på tisdagskvällen. Kritik finns mot att passagerarna fortfarande måste ta sig upp i flygplatsterminalen. Andra noterade att tidtabellen höll – tåget som ankom till Kastrup 15:25 tömdes på tre minuter och kunde avgå 15:32 igen med hjälp av 53 vakter i gula västar. Foto: News Øresund – Britt Andresen
”Det stora testet är gjort nu”. Så beskriver Skånetrafikens tågchef Magnus Andersson det försök som DSB genomförde i rusningstrafiken på tisdagseftermiddagen av ett nytt upplägg för att genomföra id-kontrollen på stationen vid flygplatsen i Kastrup av tågpassagerare på väg mot Sverige. Tanken är att samla ankommande och avgående tåg samt kontrollen på en perrong som delas av på längden för id-kontrollen. Det gör det möjligt att återuppta tiominuterstrafiken i rusningstid.
– Det här var testet med stort T, säger Skånetrafikens tågchef Magnus Andersson till News Øresund sent på tisdagseftermiddagen.
Utvärderingen av testet görs i dagarna av DSB och på fredag hoppas Magnus Andersson få ta del deras slutsatser.
– Men underhandsuppgifter från våra observatörer pekar på att det verkar ha fungerat bra.
Tidsplanen för testerna innebär att DSB redan under första halvan av november ska presentera en analys och rekommendation till danska Transportministeriet av hur id-kontrollerna ska utformas om den svenska regeringen beslutar att kontrollerna ska fortsätta.
Testerna av nya metoder för att underlätta id-kontrollen på Kastrup av tågresenärer på väg mot Sverige har pågått en tid men då i huvudsak sen kvällstid med få passagerare. Tisdagens test var det första i full skala under rustningstrafik.
Till skillnad från de nuvarande id-kontrollerna som tar båda perrongerna/spåren vid stationen i Kastrup i anspråk innebär testet att endast ena perrongen/spåret används. Därmed ökas kapaciteten vilket bland annat öppnar för att återuppta 10-minuterstrafiken igen under rusningstid samtidigt som trafikupplägget blir stabilare så att bland annat försenade tåg från Sverige troligen slipper köra förbi Kastrup utan att stanna.
Tisdagens test innebar att perrongen spärrades av på längden och att alla passagerare slussades ut och fortfarande måste ta rulltrappan upp till flygplatsens terminalbyggnad. Men istället för att byta perrong tar de sedan en annan rulltrappa ner till samma perrong och den omgjorda id-kontrollen. Fördelen med att dela av perrongen på längden är att stationen då kan ta emot även de längsta Öresundstågen med tre vagnar. Om passagerarna ska slippa gå upp i flygplatsterminalen måste perrongen delas av på mitten och då ryms endast tåg med 1-2 vagnar. (News Øresund)
Två dagar kvar – ännu inget beslut om id- och gränskontroller
Under tisdagen möttes Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen och Sveriges statsminister Stefan Löfven i samband med Nordiska Rådets session i Köpenhamn 1-3 november. De talade om id- och gränskontroller och de negativa effekter dessa har för trafiken över Öresund. Tiden är knapp. På fredag löper den svenska förordningen om id-kontrollerna mellan Danmark och Sverige ut och den 11-12 november löper de danska och svenska besluten om tillfälliga inre gränskontroller ut.
– Så sent som i morse hade vi ett samtal om detta, hur vi kan underlätta för pendlarna, säger Stefan Löfven till Sveriges Radio.
Trots att det bara återstår några få dagar innan förordningen om id-kontrollerna löper ut vill han inte ge några besked om när beslutet om en eventuell förlängning av kontrollerna kommer att fattas. Det kommer att ske ”när vi är klara” upprepar Stefan Löfven flera gånger. (News Øresund)
De nordiska statsministrarna diskuterade ny analys av effekterna från id- och gränskontrollerna – 80 procent av tågpendlarna överväger att byta jobb eller flytta
När de nordiska statsministrarna under tisdagen möttes i Köpenhamn i samband med inledningen på Nordiska Rådets tre dagar långa session i Köpenhamn diskuterade de bland annat rapporten ”ID- og grænsekontroller i Norden sommer og efterår 2016” som tagits fram av Øresundsinstituttet på uppdrag av Nordiska Ministerrådet. Det framgår av ett pressmeddelande.
Rapporten visar bland annat att antalet flyktingar som kommit till de nordiska länderna i år är betydligt lägre än väntat men också att id- och gränskontrollerna som införts i Norden har fått betydande konsekvenser för den fria rörligheten och läget på arbetsmarknaden, speciellt i Öresundsregionen. Över 80 procent av de tågpendlare över Öresund som svarat på en enkät uppger att de överväger att söka jobba i hemlandet eller att flytta till arbetslandet för att slippa de förlängda arbetsresorna över Öresund. Den visar också att danska företag har fått det allt svårare att rekrytera och behålla personal som bor i Sverige.
En annan aspekt av id- och gränskontrollerna som lyfts fram i rapporten är det faktum att eftersom kvinnor, unga och lågavlönade använder tåg mer än andra grupper av arbetstagare så drabbas dessa grupper extra hårt av kontrollerna. (News Øresund)
Läs mer: Senast på torsdag måste svenska regeringen besluta om ID-kontrollerna över Öresund – besked väntas även om gränskontrollerna
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne