Samhälle
55 fler flyttade över Öresund förra året

Under 2017 gick det 55 fler flyttlass över Öresund, jämfört med året innan. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Under 2017 gick det 55 fler flyttlass över Öresund, jämfört med året innan. Det rör sig om en liten ökning av antalet personer som flyttar från Skåne till Danmark, samtidigt som något färre personer flyttade åt andra hållet. Dagens nivåer är endast en tredjedel av rekordåren i mitten av 2000-talet. Det visar siffror från Danmark Statistik.
Även om något färre personer valde att flytta från Östdanmark till Skåne under 2017, jämfört med 2016, ökade det totala antalet flyttlass över Öresund förra året. Men nivån är fortfarande inte i närheten av rekordåren vid mitten av 2000-talet.
Vid mitten av förra decenniet steg antalet personer som flyttade över Öresund kraftigt till över 6 000 personer per år. Det var framförallt höga bostadspriser i huvudstadsområdet som gjorde att allt fler danskar bosatte sig i Sverige.
Åren efter finanskrisen vände trenden. Idag är antalet personer som flyttar från Östdanmark till Skåne endast en tredjedel av vad antalet var för tio år sedan. Idag går det också fler flyttlass åt andra hållet – sedan 2010 är det fler personer bosatta i Skåne som flyttar till östra Danmark än tvärtom.
Även om bostadspriserna i Region Huvudstaden ökar även idag har det alltså inte gett samma utslag i antalet personer som väljer att flytta över sundet till Skåne. Vid mitten av 2000-talet flyttade allt fler till Skåne för att bostadspriserna var relativt låga där. Samma sak gäller inte idag, skriver Danmark Statistik. (News Øresund)
Något fler flyttar från Sverige till Danmark idag än för tio år sedan
2017: 2 129
2012: 2 551
2007: 2 062
Knappt en tredjedel så många flyttar från Danmark till Sverige idag jämfört med för tio år sedan
2017: 1 386
2012: 1 876
2007: 4 360
Källa: Orestat
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
