Danmark
14 debatter lyfte ”Me too” på Folkemødet

Med lådcykel på Folkemødet på Bornholm: Louise Sarrah Wolffsen, som driver företaget Pussymemo. Foto: News Øresund
Sexuella trakasserier och #metoo var ämnet för 14 programpunkter på årets politiska festival Folkemødet. Men ämnet har inte fått så stort genomslag i Danmark – kanske för att danskarna anser att jämställdheten redan är fullt genomförd, menade två av paneldeltagarna i debatten ”Nordens svagaste #MeToo – vad säger det om arbetsmarknaden i Danmark”, arrangerad av Nordiska rådet och ministerrådet.
En sökning på ”metoo” bland de cirka 3 000 programpunkterna på Folkemødet ger 14 träffar, vilket kan jämföras med 45 träffar bland de cirka 4 100 evenemangen som hittills lagts in i programmet för den svenska Almedalsveckan. Att ”me too”-rörelsen fått så pass mycket mindre uppmärksamhet i Danmark än i Sverige uppmärksammades av Kanadas ambassadör i Danmark, Emi Furuya, vid debatten på fredagen.
– Varför? Det känns som att det i Danmark finns en känsla av att ”vi gjorde mycket för 50 år sedan – nu är vi klara”, sade hon.
Samma analys av varför uppmärksamheten varit mindre i Danmark gjorde Marianne Vind, vice ordförande i fackföreningen HK/Privat.
– Vi i Danmark menar att vi redan har jämställdhet. Vi har fri kultur, fri samtalston och en annan humor och det är vi stolta över, men det sker på bekostnad av andra, vilket vi inte är medvetna om. Det är svårt att säga att du inte gillar det, för då ses det som att det är fel på dig och inte på kulturen, sade hon till News Øresund.
Bland det breda spann av arrangörer som ändå uppmärksammade ämnet på den politiska festivalen fanns aktörer som Danmarks Domstole, Amnesty, Dansk Arbejdsgiverforening och Det Danske Filminstitut.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
