Life Science
12 av de 60 bolag som fått hjälp av Lunds life science-inkubator Smile har börsnoterats

Efter Smiles tio första år lanserar vd Ebba Fåhraeus en ny målsättning om ökad genomströmning av bolag. Målet är att mellan åtta och tio nya bolag släpps in i inkubatorn varje år. Idag är 22 bolag verksamma inom Smile, varav 9 bolag har tagits emot under 2017. Foto: Smile – Jenny Leyman
Vart femte uppstartsbolag som fått hjälp av Lunds life science-inkubator Smile har gått till börsen och har idag ett marknadsvärde på 3,9 miljarder kronor. De noterade bolagen har attraherat 1,7 miljarder kronor i riskkapital och sysselsätter idag drygt 250 personer.
92 procent av de 60 bolagen som fått hjälp med affärsutveckling av inkubatorn är fortfarande verksamma, varav 33 har gjort exit och nu lever vidare på egen hand. Dessa konkreta fakta presenterades av Smiles vd Ebba Fåhreus i samband med att Smiles tioårsjubileum firades på Medicon Village. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
