Danmark
Novo Nordisk fd kronprins blir vd för Lundbeck

Kåre Schultz har på en vecka bytt från rollen som fd kronprins i insulintillverkaren Novo Nordisk till vd för psykofarmatillverkaren Lundbeck i Köpenhamn. Foto: Novo Nordisk
Läkemedelsbolaget Lundbeck har rekryterat Kåre Schultz med bakgrund som förbigången kronprins på Novo Nordisk.
Lundbeck meddelade tidigt på morgonen att de rekryterat Kåre Schultz som ny vd från den 20 maj sedan svensken Ulf Wiinberg i slutet av förra året tvingades avgå sedan han brutit mot interna regler när han köpt aktier i ett bolag som Lundbeck sedan gjort affärer med.
För mindre än en vecka sedan hoppade Kåre Schultz av jobbet som operativ chef för den danska läkemedelsjätten Novo Nordisk sedan en omorganisation gjort att han tappat rollen som kronprins. Enligt uppgifter i danska medier får han behålla avgångsvederlaget på 40 miljoner danska kronor från Novo Nordisk eftersom Lundbeck inte är en konkurrent. Novo Nordisk är världens största tillverkare av insulin mot diabetes medan Lundbeck utvecklar och säljer läkemedel mot depressioner och sjukdomar i hjärnan. Styrelseordförande i Lundbeck är svensken Håkan Björklund.
Kåre Schultz är styrelseordförande i Royal Unibrew och sitter i styrelsen för Lego. Nu får han ett tufft uppdrag att leda Lundbeck som är i en övergångsfas där patent för gamla storsäljare löpt ut och där en rad nya produkter håller på att introduceras. Dagens kvartalsrapport visar på en i stort sett oförändrad omsättning på 3,6 miljarder danska kronor och förlust på 32 miljoner före skatt. Prognosen för helåret om ett resultat kring nollstrecket ligger fast. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
