Danmark
Valdramatik i Helsingör: Konservative behåller makten efter att 100 röster hade markerats felaktigt
På onsdagsmorgonen såg det som att Socialdemokratiet skulle ta över borgmästarposten från De Konservative i Helsingör. Men efter att det upptäckts att 100 konservativa röster hade lagts i en hög med S-röster tippade majoriteten över till den sittande borgmästaren Benedikte Kiær (K) igen. Efter fyra omräkningar på torsdagen stod det klart att det finns en borgerlig majoritet och Kiær sitter kvar som borgmästare i ytterligare fyra år, skriver Helsingör Dagblad.
Efter tre valperioder med Benedikte Kiær såg det ut att bli maktskifte i Helsingör och Thomas Horn (S) pekades ut som ny borgmästare. Med stöd av Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Moderaterne och Radikale Venstre samlade Thomas Horn då 13 av byrådets 25 mandat. Det skulle i så fall vara första gången sedan 1993 som kommunen hade en socialdemokratisk borgmästare.
Men rösträkningen blev fel. I en vallokal på Hornbæks skola hade 100 röster markerats som röster för Socialdemokratiet men som i själva verket var röster för De Konservative.
Det innebar att mandatfördelningen tippade över till De Konservatives fördel som ökade sina mandat från åtta till nio, samtidigt som Socialdemokratiet backade från sex till fem mandat.
De drygt 35 900 rösterna har därefter räknats om fyra gånger och på torsdagen stod det klart att mandatfördelningen ändrades till Benedikte Kiærs fördel som därmed sitter kvar som borgmästare. Hon samlar 13 mandat tillsammans med Venstre, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti och Liberal Alliance.
De Konservative blev fortsatt det största partiet i kommunen med 28,3 procent av rösterna, men tappade 6,4 procentenheter jämfört med senaste valet.
Socialdemokratiet blev näst största parti och fick 21,2 procent av rösterna och backade därmed 4,8 procentenheter jämfört med föregående val.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund

