Okategoriserade
Utredning startas om Havnetunneln i Köpenhamn


Nu startas en utredning om en eventuell ringväg i östra Köpenhamn, som skulle avlasta trafiken i Köpenhamns centrum. Foto: News Øresund
Nu ska utredningen om en östlig ringväg som ska binda samman vägnätet i östra Köpenhamn, den så kallade Havnetunneln, påbörjas. Danska staten, Köpenhamns kommun, Region Huvudstaden och Refshaleøens Ejendomsselskab ska stå för utredningen som beräknas ta två år och kosta 24 miljoner danska kronor.
En östlig ringväg i Köpenhamn, också kallad för Havnetunneln, skulle binda samman det östliga vägnätet och avlasta biltrafiken i Köpenhamn city. En eventuell östlig ringväg skulle också underlätta för stadsutvecklingen och göra det lättare att nå Köpenhamns flygplats i Kastrup och Köpenhamns hamn.
Nu har det beslutats att en tvåårig förundersökning ska inledas av den danska staten, Köpenhamns kommun, Region Huvudstaden och Refshaleøens Ejendomsselskab. Utredningen förväntas kosta 24 miljoner danska kronor och ska bland annat innehålla tekniska och miljömässiga undersökningar, utredningar om finansiering och organisering, analyser av omorganisering av den befintliga trafiken och användarnas betalningsvilja för projektet.
I december förra året uppgav flera danska pensionsföretag att de var villiga att gå in och finansiera och driva Havnetunneln genom en så kallad OPP-lösning. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen