Infrastruktur
Trafikverkets generaldirektör vill snabba på utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Hässleholm

Kritiken mot att utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Hässleholm till fyra spår kan bli klar tidigast 2043 får medhåll av Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana. Till Sydsvenskan säger han att det är alltför sent och att han vill utmana tidplanen och snabba på järnvägsbygget. Dessutom planeras för en rad åtgärder som ska öka kapaciteten innan den utbyggda järnvägen mellan Lund och Hässleholm står klar – nya förbigångsspår, upprustning av godsstråket genom Skåne och flera åtgärder kring Malmö.
– Enligt nuvarande tidplan tar vi ett nytt dubbelspår Lund-Hässleholm i drift 2043. Det är allt för sent. Vi utmanar nu den tidplanen i samarbete med Region Skåne, Hässleholm, Eslöv, Höör och Lund – kanske genom att sektionera uppdraget, bygga bit för bit, och komma i gång snabbare för att få trafikstart i mitten av 2030-talet. Vi har nått ganska långt kring en första bit i Lund, säger Roberto Maiorana till Sydsvenskan.
2029 invigs Fehmarn Bält-tunneln mellan Tyskland och Danmark vilket väntas leda till en kraftigt utökad tågtrafik genom Danmark och upp i Sverige. Medan den danska järnvägen byggs ut mellan Rödbyhavn och Köpenhamn så har beskedet från svenska Trafikverket hittills varit att det dröjer minst till 2043 innan utbyggnaden från två- till fyrspårig järnväg mellan Lund och Hässleholm kan bli klar.
(News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner