Infrastruktur
Trafikverkets generaldirektör vill snabba på utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Hässleholm

Kritiken mot att utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Hässleholm till fyra spår kan bli klar tidigast 2043 får medhåll av Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana. Till Sydsvenskan säger han att det är alltför sent och att han vill utmana tidplanen och snabba på järnvägsbygget. Dessutom planeras för en rad åtgärder som ska öka kapaciteten innan den utbyggda järnvägen mellan Lund och Hässleholm står klar – nya förbigångsspår, upprustning av godsstråket genom Skåne och flera åtgärder kring Malmö.
– Enligt nuvarande tidplan tar vi ett nytt dubbelspår Lund-Hässleholm i drift 2043. Det är allt för sent. Vi utmanar nu den tidplanen i samarbete med Region Skåne, Hässleholm, Eslöv, Höör och Lund – kanske genom att sektionera uppdraget, bygga bit för bit, och komma i gång snabbare för att få trafikstart i mitten av 2030-talet. Vi har nått ganska långt kring en första bit i Lund, säger Roberto Maiorana till Sydsvenskan.
2029 invigs Fehmarn Bält-tunneln mellan Tyskland och Danmark vilket väntas leda till en kraftigt utökad tågtrafik genom Danmark och upp i Sverige. Medan den danska järnvägen byggs ut mellan Rödbyhavn och Köpenhamn så har beskedet från svenska Trafikverket hittills varit att det dröjer minst till 2043 innan utbyggnaden från två- till fyrspårig järnväg mellan Lund och Hässleholm kan bli klar.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060