Danmark
Två Köpenhamnsrestauranger bland världens fem bästa


Noma, där det just nu är grönsakssäsong, kom på andra plats när världens bästa restauranger korades i Singapore. Foto: Noma – Ditte Isager
Noma kom på andra, och Geranium på femte plats när världens bästa restauranger korades i Singapore under måndagen. Listan utses av 1 040 kockar, matskribenter och gastronomer från hela världen, och ses som den mest prestigefyllda listan i världen efter Guide Michelin, skriver Berlingske.
Den ursprungliga inkarnationen av Noma toppade listan fyra gånger, och Noma 2.0 går nu direkt in på en andraplats på listan ”World’s 50 best restaurants” som premierar innovation och oförutsägbarhet. Noma var favorit till priset i år, men får nöja sig med en andraplats efter den franska restaurangen Mirazur. Geraniums femteplats var mer överraskande, då restaurangen kom på nittonde plats år 2018. (News Øresund)
Danska och Svenska restauranger på listan:
2. Noma, Köpenhamn
5. Geranium, Köpenhamn
21. Frantzén, Stockholm
56. Relæ, Köpenhamn
68. Fäviken, Järpen (Åre)
85. Amass, Köpenhamn
89. 108, Köpenhamn
105. Kadeau, Köpenhamn
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028