Arbetsmarknad
Tre gångar så många kvinnliga kommunchefer i Sverige som i Danmark

Tio procent av de danska kommunerna styrs av en kvinnlig kommunchef. Resten styrs av män, däribland Köpenhamns kommun. Foto: News Øresund
Tio procent av de danska kommunerna styrs av en kvinnlig kommunchef. Så var det i Sverige för 20 år sedan. I dag sitter en kvinna på topposten i var tredje svensk kommun.
Var tredje kommunchef i Sverige är en kvinna och andelen har växt markant. Det visar en kartläggning gjord av Dagens Samhälle. Under 1995 var andelen kvinnliga kommunchefer åtta procent, 2010 cirka 25 och i dag 33 procent. Fortsätter det i samma takt kommer det vara jämställt bland de svenska kommuncheferna om sex år.
Så är det inte i Danmark. Enligt danska kommunernas intresseorganisation KL finns det enbart en kvinnlig kommunchef i tio procent av de danska kommunerna.
– Jag såg gärna att andelen var högre än tio procent och som tur är går det i rätt riktning. Efter strukturreformen 2007 var enbart var femtonde kommundirektör en kvinna. Samtidigt kan vi se att andelen kvinnor på chefspositioner på nivån under är markant högre och ökar klart. Det gör att rekryteringsunderlaget bland kvinnor till de kommande kommundirektörstjänsterna ser bättre ut, säger Mikael Ziegler (Konservative), ordförande för KL:s löne- och personalutskott till News Øresund.
I Sverige finns det 290 kommuner medan det finns 98 i Danmark. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
