Danmark
Transportminister vill stoppa Öresundståg till Helsingör


Efter stora problem med förseningar under sommaren vill Danmarks transportminister Magnus Heunicke (S) koppla loss tågtrafiken på Kustbanan mellan Köpenhamn och Helsingör från trafiken Öresundståg från Sverige. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Efter sommarens stora tågförseningar vill Danmarks transportminister Magnus Heunicke (S) stoppa trafiken med Öresundståg från Sverige på Kustbanan mellan Köpenhamn och Helsingör. Det uppger tidningen Berlingske.
– Så snart vi kan koppla bort Sverige kommer vi att göra det, sade Magnus Heunicke sedan han under måndagen rest med ett Öresundståg på Kustbanan, från Snekkersten till Köpenhamn.
Redan i samband med att han tillträdde som transportminister den 3 februari i år uttalade Magnus Heunicke sig om att han ville göra om Kustbanan till en ren pendellinje utan regional tågtrafik med Öresundståg från Sverige. Då nämnde han 2020 som möjligt årtal för denna förändring men betonade samtidigt att det inte skulle leda till sämre tågtrafik mellan Sverige och Danmark.
Nu vill Magnus Heunicke ge Banedanmark och DSB Öresund i uppdrag att ta fram en beredskapsplan för Kustbanan som ska träda i kraft när det uppstår trafikproblem i Sverige.
– I den situationen ska tågen inte komma från Sverige, sade Magnus Heunicke till Berlingskes reporter som var med på tågresan.
Partikamraten Thomas Horn, ledamot i kommunfullmäktige i Helsingör och daglig tågpendlare, berättade under resan att han tycker det är tråkigt om tågen på Kustbanan inte längre skulle köra vidare till Sverige men att det kan bli nödvändigt för att få ordning på förseningarna.
De båda politikerna reste under måndagen med Öresundståget som avgick 07.27 från Snekkersten till Köpenhamn. Eftersom DSB Øresund, som ansvarar för trafiken med Öresundståg på Själland, hade tolv tågset på verkstad var tåget kortare än vanligt och många fick nöja sig med ståplats.
Enligt Berlingske föll punktligheten för Öresundstågen till 90,4 procent på Kustbanan under juli. På sträckan Köpenhamn – Kastrups flygplats var punktligheten nere på 81,9 procent och mellan Köpenhamn – Malmö var den endast 77,9 procent.
En tredjedel av förseningarna i trafiken på Kustbanan uppges bero på att tågen är försenade redan när de kommer över Öresundsbron från Sverige. Enligt Helsingborgs Dagblad var punktligheten för Öresundstågen i Sverige nere på 64 procent under juli.
Men sommaren har bjudit på en rad andra orsaker till förseningar i tågtrafiken på Kustbanan. Ovanligt många tåg har varit på verkstad, värmen har orsakat signalfel och det har varit brist på personal. I Sverige har tågoperatören Veolia kritiserats för att ha kört flera Öresundståg utan tågvärdar och med endast en lokförare ombord. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier