Forskning
Tillfälliga lån kan finansiera ESS


ESS med forskningsanläggning i Lund och datacenter i Köpenhamn beräknas kosta 1,84 miljarder euro att bygga. Illustration: ESS – Henning Larsen Architects
Sverige och Danmark har kontaktat Europeiska investeringsbanken för att undersöka möjligheterna att låna pengar till den stora forskningsanläggningen ESS i Lund. Det kan vara en lösning om finansieringen från partnerländerna inte kommer in i tid.
Till sommaren ska bygget av ESS sätta igång, om allt går som planerat. Men än så länge är bara cirka 70 procent av finansieringen säkrad och av de 17 partnerländerna finns bara avtal med åtta. Osäkerheten har gjort att de båda värdländerna kontaktat Europeiska investeringsbanken.
”Det har satts igång en dialog med den Europeiska investeringsbanken (EIB) för att undersöka om EIB kan tillhandahålla någon form av mellanfinansiering för projektet eller för de länder som på nuvarande tidpunkt inte är redo att ingå ett förpliktigande avtal om medlemskap i ESS under första halvåret 2014.” Så står det i ett dokument från den danska utbildningsministern Sofie Carsten Nielsen (Radikale) till Folketinget.
News Øresund har ännu inte fått någon kommentar i frågan från svenska utbildningsdepartementet eller den svenska chefsförhandlaren för ESS, Lars Leijonborg. Tidigare i veckan sade sig dock den danska chefsförhandlaren Bo Smith vara försiktigt optimistisk om att pengarna ska komma in i tid.
– Utifrån de förhandlingar vi har suttit i har vi en förhållandevis bra bild av situationen. Vi vill ha åtaganden från länderna som gör att projektet kan komma igång till sommaren och vi är inte färdiga än, men vi är nära, sade han till News Øresund.
EIB lånar ut pengar till låg ränta till projekt som investerar i bättre infrastruktur, energiförsörjning eller miljönormer. Banken drivs utan vinstsyfte. (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne