Infrastruktur
Tålamodet har sinat för Öresundspendlare – nu startas protestlista

En protestlista mot id-kontrollerna mellan Sverige och Danmark har startats efter årsdagen av införandet. Målet är en politisk lösning. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Trots förra veckans förändring av id-kontrollen och pågående dansk-svenska förhandlingar om en förenklad gränskontroll har tålamodet sinat för många Öresundspendlare. Efter årsdagen av införandet av id-kontrollerna har en protestlista startats med förhoppningen om en politisk lösning.
En av de som står bakom protestlistan, som startades under söndagen, är Mette Kirkeberg Larsen som bor i Köpenhamn men dagligen pendlar över Öresundsbron till arbetet i Malmö. Efter ett år av att gå av och på tåget och sedan vänta på Köpenhamns flygplats, vänta på Hyllie och ständigt komma för sent till jobbet har hon tagit initiativ till en protestlista.
– Efter ett år av kontroller har tålamodet börjat sina. Tyvärr underlättar inte de nya id-kontrollerna heller (som infördes under förra veckan och innebär att man inte behöver byta perrong på Köpenhamns flygplats. reds. anm), det är fortfarande mycket väntan och stress med att gå av och på tåget på Kastrup, säger Mette Kirkeberg Larsen till News Øresund.
Trots fredagens besked om att Sverige och Danmark är nära ett avtal som skulle innebära att gränskontrollerna kan utföras ombord på tåget, och därmed bespara pendlarna från Danmark till Sverige cirka tio minuters restid, är Mette Kirkeberg Larsen inte övertygad.
– Vi har fortfarande inte fått besked om hur eller när det ska genomföras. Dessutom är det id-kontrollerna som är det stora problemet och de ändras ju inte av det avtalet, säger Mette Kirkeberg Larsen.
Hon hoppas att protestlistan kan leda fram till en politisk lösning.
– Det optimala vore att man genomförde både id- och gränskontrollerna ombord på tågen och slår dem samman. Det skulle bespara mycket tid och energi för pendlarna, säger Mette Kirkeberg Larsen. (News Øresund – Sofi Eriksson)
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
