Okategoriserade
Sysselsättningen i life science-branschen växer
Mellan 2008 och 2016 har sysselsättningen i den danska life science-industrin vuxit med 18 procent. Det visar de senaste officiella siffrorna från Erhvervsministeriet, som presenterats av Lægemiddelsindustriforeningen.
År 2008 arbetade 40 168 personer (omräknat till heltidstjänster) i industrin. Åtta år senare sysselsatte branschen 47 330 personer.
– Det beror framför allt på branschens höga innovation och behov av medarbetare med stor kompetens, säger Jakob Bjerg Larsen, chefskonsult hos Lif i en kommentar.
Det är i läkemedels- och biotech-industrin som sysselsättningstalen ökat, medan sysselsättningen i medtech-branschen fallit från 17 078 sysselsatta 2008 till 16 461 sysselsatta 2016.
Sysselsättningen för 2017 och 2018 är ännu inte kända. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
