Samhälle
Sveriges bidrag till Nato: 600 armésoldater och åtta stridsflygplan
600 armésoldater till Lettland, åtta Jas Gripenplan och ett av marinens krigsfartyg. Det är några delar av Sveriges bidrag till Natos försvar och avskräckning under nästa år enligt en proposition från den svenska regeringen som presenterades under måndagen.
Det enskilt största bidraget från Sverige är en reducerad bataljon med 600 soldater, som just nu utbildas på regementet P7 i skånska Revingehed, till Natos multinationella brigad i Lettland. ”Målsättningen är att Sverige och Danmark rotationsvis ska bidra med en bataljon som en del i FLF Lettland som leds av Kanada”, står det i propositionen.
Sverige kommer också att bidra till Natos stående marina styrkor. Konkret handlar det om ”ett örlogsfartyg med tillhörande anställda sjömän och officerare” som ska arbeta med sjöövervakning eller minröjning i Nordsjön eller Östersjön.
Slutligen kommer Sverige avsätta minst åtta stridsflygplan för luftövervakning. Men var och när stridsflygen ska bidra till Natos luftövervakning är inte klart än.
För att svensk militär ska kunna strida utomlands krävs riksdagsbeslut. Förslaget är redan diskuterat med oppositionen och det är därför troligt att riksdagen kommer att godkänna huvuddragen i propositionen senare i år, rapporterar DN.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
