Politik
Sverigedemokraterna får presidieposter i åtta riksdagsutskott – ordförande i justitie- och näringsutskotten
Sverigedemokraterna får flera tunga presidieposter i den svenska riksdagens utskott. Det meddelade de fyra partierna i moderatledaren Ulf Kristerssons regeringsunderlag på fredagen enligt Sveriges Television. Sverigedemokraterna tilldelas ordförandeposterna i utrikesutskottet, justitieutskottet, näringsutskottet och arbetsmarknadsutskottet. Moderaterna tilldelas ordförandeposterna i finansutskottet, EU-nämnden och socialförsäkringsutskottet. Kristdemokraterna tilldelas ordförandeposten i socialutskottet medan Liberalerna får ordförandeposten i utbildningsutskottet.
Moderaten Andreas Norlén sitter kvar som talman i den svenska riksdagen. Det röstades igenom tidigare i veckan, efter en uppgörelse mellan de fyra högerpartierna Moderaterna, Kristdemokraterna, Sverigedemokraterna och Liberalerna. I uppgörelsen ingick också, enligt uppgifter till Dagens Nyheter, att Sverigedemokraterna får fyra poster som ordförande och fyra poster som vice ordförande i riksdagens utskott och det är dessa poster som nu fördelats. Totalt har riksdagen 15 utskott, som behandlar alla ärenden innan de går till beslut i riksdagen. Att SD nu tillåts få ordförandeposter i utskotten ses som ett kvitto på att de är ett legitimt parti att samarbeta med, menar en statsvetare som DN talat med. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
