Samhälle
Sverige bygger ut försvaret i Skåne


Den svenska försvarsmakten bygger ut pansarregementet i Revinge. Foto: Alexander Karlsson/Combat Camera
De anställda i det svenska försvaret i Skåne ska bli dubbelt så många, tre gånger så många värnpliktiga ska utbildas i regionen och pansarregementet i Revinge ska byggas ut för en halv miljard svenska kronor. Det är det svenska försvarets planer för Skåne under de kommande fem åren, skriver Sydsvenskan.
– Efter neddragningar, nedläggningar och reduktioner har det vänt. Nu ska försvaret behålla den personal vi har och därutöver rekrytera ny personal, säger överbefälhavare Micael Bydén till Sydsvenskan.
Målet är att 250 anställda militärer ska bli 400, och 50 civilanställda ska bli 200, uppger han. Samtidigt ska antalet som gör värnplikten i Skåne tredubblas, från drygt 300 i dag. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen