Samhälle
Svenskarnas förtroende för rättsväsendet sjunker
I två år i rad har svenskarnas förtroende för polisen, kriminalvården, åklagare och domstolar sjunkit. Detta efter nästan tio år av ökat förtroende. Om det rör sig om en ny trend är det för tidigt att säga, skriver Brottsförebyggande rådet, Brå, i sin årliga trygghetsundersökning.
I Sverige har 55 procent av befolkningen mycket eller ganska stort förtroende för rättsväsendet. Det är sex procentenheter lägre jämfört med för ett år sedan och gör att förtroendet är tillbaka på samma nivå som när Brå började mäta svenskarnas inställning till rättsväsendet 2006. Minst förtroende har svenskarna för kriminalvården. Polisen har de snabbast sjunkande siffrorna.
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund

