Infrastruktur
Svenska regeringen satsar 300 miljoner på nattåg

Trafikverket har i sin utredning om nattåg till kontinenten föreslagit att prioritera sträckan Malmö-Köln i första skedet, med trafiksstart tidigast 2022-2023. Även sträckan Stockholm-Hamburg har utretts. I höstens budget skjuter svenska regeringen, tillsammans med samarbetspartierna, till 300 miljoner kronor i satsningen på nattåg. Även danska folketinget har tidigare lovat att bidra med pengar för att tågen ska kunna göra uppehåll i Danmark.
Svenska regeringens tillskott är en del av en långsiktig satsning på utökad nattågstrafik till kontinenten. Nattågen mellan Malmö och Köln kan komma att göra uppehåll i Köpenhamn och folketinget har i april avtalat om en satsning på 361 miljoner danska kronor för förbättrad kollektivtrafik, som bland annat innehåller ett löfte om att ”medfinansiera nattågstrafiken eller på annat sätt främja inköp av nattågstrafik mellan Sverige och Tyskland/Belgien med möjlighet till uppehåll i Danmark”. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen