Samhälle
Svenska medier startar gemensam faktagranskning inför det svenska valet


Valaffischer för moderaterna och socialdemokraterna vid infarten till Svedala kommun inför det svenska valet 2014. Foto: News Øresund
Flera stora svenska nyhetsredaktioner kommer att starta en gemensam hemsida för faktagranskning inför valet 2018. Sveriges Television, Sveriges Radio, Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet vill genom samarbetet motverka spridningen av falska nyheter och desinformation.
Inför det svenska valet i år kommer flera stora mediehus samarbeta med faktagranskning. Varje redaktion ska göra egna faktakollar men efter gemensamma principer. Materialet, eller länkar till det, kommer att publiceras på en gemensam hemsida. Både påståenden från politiska makthavare och påståenden som fått stor spridning i sociala medier ska granskas. I nuläget ingår Sveriges Television, Sveriges Radio, Dagens nyheter och Svenska Dagbladet i samarbetet, men fler aktörer kan tillkomma.
Bakgrunden till det redaktionsöverskridande initiativet uppges vara den stora spridning som falska nyheter fick under brexitomröstningen och inför val i länder som USA och Tyskland. Mediehusen har inspirerats av liknande samarbeten i bland annat Frankrike och Norge.
Det planerade samarbetet har dock fått kritik. Bland annat menar journalisten och yttrandefrihetsexperten Nils Funcke att initiativet väcker en del frågor.
– Är det egentligen bra att fyra så starka och dominerande medier enas kring det här? Jag kan se ett värde i saker och ting blir belysta utifrån olika perspektiv och med hjälp av olika arbetsmetoder, säger han till Svt. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060