Danmark
Svenska Heimstaden köper byggprojekt i Köpenhamn

Fastigheterna som ska byggas ligger intill Islands Brygges metrostation i Köpenhamn. Illustration: Bach Gruppen
Tre projektfastigheter bestående av 265 lägenheter och 2 500 kvadratmeter lokalyta. Så ser det svenska fastighetsföretaget Heimstadens senaste förvärv i Danmark ut. Fastigheterna ska byggas vid Islands Brygge och består bland annat av ett 86 meter högt torn.
Det är via det danska dotterbolaget Heimstaden A/S som förvärvet på totalt 30 000 kvadratmeter har gjorts. Fastigheterna ingår i ett projekt som heter ”Bryggens Bastion” och ligger intill Islands Brygges metrostation i Köpenhamn. Bygget ska påbörjas nu och stå färdigt i tre etapper mellan 2018 och 2021, meddelar bolaget. Säljare är Bach Gruppen A/S och transaktionsvärdet är 1,2 miljarder danska kronor.
Andra svenska fastighetsbolag som investerar i Danmark är bland annat Wihlborgs, Balder, Castellum, Akelius och Niam. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark8 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
