Infrastruktur
Företagare får säga sitt om en fast HH-förbindelse

Just nu pågår en undersökning där näringslivet får tycka till om hur arbetet med en fast HH-förbindelse ska gå vidare – och dessutom meddela vad de skulle kunna bidra med i form av design, byggande, finansiering, drift och underhåll. Den så kallade RFI:n (Request for Information) startades av Helsingborgs stad i slutet av oktober och i förra veckan hölls ett välbesökt informationsmöte och studiebesök i Helsingborg för intresserade företag från hela Europa.
Syftet med undersökningen är att komplettera den statliga dansk-svenska utredning som presenterades i januari 2021 med information och input från näringslivet.
Resultatet av processen ska vara klart i februari nästa år. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Samhälle12 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige