Life Science
Svensk läkemedelsexport ökade med 23 procent
Värdet av den svenska exporten av läkemedel steg med 23 procent till 36,7 miljarder svenska kronor under det första halvåret 2015 jämfört med samma tid året innan. Det framgår av Kommerskollegiums nya rapport om Sveriges utrikeshandel.
Importen av läkemedel till Sverige ökade med 12 procent till 16,3 miljarder kronor medan exporten ökade med 23 procent till 36,7 miljarder. Det innebär att den svenska nettoexporten av läkemedel ökade från 15,2 miljarder kronor första halvåret 2014 till 20,4 miljarder kronor under första halvåret 2015. Knappt hälften av den svenska läkemedelsexporten går till EU-länder medan 85 procent av läkemedelsimporten sker från övriga EU.
Sveriges samlade export av varor och tjänster ökade med 8,3 procent till 925 miljarder kronor under det första halvåret 2015. De varugrupper som noterar störst exportökning är läkemedel och verkstadsprodukter. Den svenska importen ökade med 6,5 procent till 799 miljarder kronor. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
