Politik
Stram Kurs får inte ställa upp i folketingsvalet
Det högerextrema partiet Stram Kurs, som fick 1,8 procent i det förra danska folketingsvalet, får inte ställa upp i år, skriver Ritzau. Det beror på att det danska Valgnævnet (Valnämnden) bedömt att Stram Kurs fuskade med insamlingen av namnunderskrifter inför det förra folketingsvalet och därför måste göra om processen – men först efter 2,5 års karantänstid. Karantänstiden gick ut den 3 oktober och sedan dess har Stram Kurs inte hunnit samla in så många namn som krävs för att partiet ska få ställa upp i folketingsvalet.
Däremot ställer partiledaren Rasmus Paludan upp personligen i valet, som politisk vilde. (News Øresund)
Fakta: Vælgererklæring
För att ett nytt parti ska få ställa upp i ett folketingsval i Danmark måste det samla in över 20 000 så kallade vælgererklæringer (1/175 av alla giltiga röster vid det senaste folketingsvalet). En vælgererklæring innebär att en person ställer sig bakom att partiet får ställa upp, men innebär inte nödvändigtvis att personen stödjer partiets politik.
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
