Infrastruktur
Stena Line lägger ner båtlinjen mellan Oslo och Frederikshavn
Stena Line stoppar trafiken mellan Oslo och Frederikshavn. Båtlinjen, som startade 1979, ställs in till följd av Coronakrisen och kommer inte att återupptas. Under måndagen varslade Stena Line 950 anställda, som en följd av det minskade resandet under Coronakrisen.
– Det är ett tufft läge för Stena Line och det tvingar oss till tuffa beslut. Linjen Oslo-Frederikshavn är i stort sett helt beroende av passagerartrafik och den viktiga högsäsongen på sommaren. Vi har gjort bedömningen att vi kommer tappa hela högsäsongen i år och vi har helt enkelt inte råd att vänta och hoppas på nästa sommar. Det är med tungt hjärta som vi nu tagit beslutet att stänga linjen, säger Niclas Mårtensson, vd på Stena Line, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
