Politik
Spekulationer om danskt folketingsval i höst
Ja-resultatet från folkomröstningen om att slopa Danmarks undantag för EU:s försvarssamarbete framhäver flera danska politiska analytiker som en seger för den sittande statsminister Mette Frederiksen (S). Med denna politiska medvind för regerande socialdemokratiet pekar många på att det kan bli ett folketingsval i höst.
I Danmark finns inte ett fast datum för val till folketinget utan det är statsministern som ska utlysa valet, dock senast fyra år efter föregående val som var juni 2019. Valrörelsen inför folkomröstningen har visat på en större enighet i röda blocket än i det blåa där två av partierna, Dansk Folkeparti och Nye Borgerlige, har varit emot att ta bort undantaget och generellt är mer EU-skeptiska än till och med vänsterpartiet Enhedslisten som dock också rekommenderade ett nej. Samtidigt anses även den tvivel som varit kring det borgerliga partiet Venstres partiledare Jakob Ellemann-Jensen som ledare för det blåa blocket vara mindre efter valresultatet.
– Avstämningen betyder antagligen att ett folketingsval, som ska avhållas senast om ett år, har flyttat närmare. En seger som Mette Frederiksen fick i onsdags är en stark socialdemokratisk utgångspunkt för ett val som bygger på statsministerns nya gröna EU-vänliga storstadslinje, skriver Bent Winther i en analys i Berlingske.
(News Øresund)
Opinionsundersökning 30 maj 2022
(i parentes valresultatet från juni 2019)
Röda blocket
Socialdemokratiet: 27,3% (25,6%)
Socialistisk Folkeparti: 8,4% (7,7%)
Enhedslisten: 6,5% (6,9%)
Radikale Venstre: 6,1% (8,6%)
Alternativet: 1,0% (3,0%)
De Grønne: 1,6% (-)
Veganerpartiet: 0,5% (-)
Blå blocket
Det Konservative Folkeparti: 13,0% (6,6%)
Venstre: 15,7% (23,4%)
Nye Borgerlige: 7,0% (2,4%)
Dansk Folkeparti: 5,3% (8,7%)
Liberal Alliance: 3,9% (2,3%)
Kristendemokraterne: 0,6% (1,7%)
Moderaterne: 1,9% (1,7%)
Källa: DR Meningsmåling
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
