Danmark
Snart stänger de danska vallokalerna – fortsatt jämt in i det sista
Klockan 20 stänger de danska vallokalerna och de första stora vallokalundersökningarna börjar publiceras. News Øresund har varit ute i Köpenhamn och träffat några av väljarna.
På torsdagsmorgonen stod morgonpigga väljare i en halv timmes kö i duggregnet utanför Oehlenschlægersgade Skole på Vestrbro i Köpenhamn, ett traditionellt arbetarkvarter, medan tempot var lugnare vid Skolan vid Søerne på Frederiksberg, en historisk bas för de Konservative. Fortfarande i skrivande stund kan inte de olika prognoserna peka ut en vinnare i det danska valet. (News Øresund – Peter Mulvany)
Anders Balling tror på en seger för det blå blocket vid dagens folketingsval. Opinionsmätningarna visar på ett nästan dött lopp mellan det röda och det blå blocket. Men han tror att väljarna till slut sätter sina kryss vid det blå blocket, när de väl står i valbåsen. Valrörelsens centrala tema har enligt hans uppfattning handlat om det ekonomiska och ideologiska avståndet mellan den liberala friheten och fokus på gemenskapen.
Nathaly Youssef tror att det blir det blå blocket som vinner valet på grund av deras skarpa argument, medan de röda mest talar utifrån sin ideologi. Valrörelsens viktigaste ämnen har handlat om flyktingmottagning och folk som inte har arbete.
Bill Pedersen tror och hoppas att det blir en seger för det röda blocket, eftersom de har gjort det ifrån sig så här långt. Han ser de omdiskuterade skattelättnaderna för bostadsägare och på arbetsinkomster som valrörelsens viktigaste ämnen, för han tror att det berör oss alla.
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea


