Danmark
Skanska ska bygga ESS Campus i Lund
Den svenska byggkoncernen Skanska får i uppdrag att bygga ESS Campus i Lund för 475 miljoner svenska kronor. Det skriver Skanska i ett pressmeddelande.
Byggnaderna kommer bestå av kontor, laboratorium och verkstäder i anslutning till forskningsanläggningen European Spallation Source (ESS), som just nu byggs i Lund. ESS Campus planeras stå färdigt i slutet av 2020. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund

