Life Science
Så ska svenska regeringens life science-satsningar prioriteras – samordnare får utökat uppdrag
Den nationella life science-samordnaren Jenni Nordborgs uppdrag utökas till heltid samtidigt som prioriteringarna i den kommande life science-strategin är klara. De nyheterna presenterade tre svenska ministrar i en debattartikel i Dagens Medicin i veckan. Ambitionen är, enligt ministrarna, att Sverige ska bli ledande inom life science.
Den svenska regeringen har under de senaste åren tillsatt en life science-samordnare och inrättat ett life science-kontor vars uppdrag bland annat är att ta fram förslag till en nationell strategi på området. I veckan meddelades i en debattartikel i Dagens Medicin att prioriteringarna i den kommande strategin är klara samt att life science-samordnaren Jenni Nordborgs tjänst utökas till ett heltidsuppdrag under resten av mandatperioden. Ministrarna som står bakom debattartikeln är näringsminister Ibrahim Baylan (S), forskningsminister Matilda Ernkrans (S) och socialminister Lena Hallengren (S).
Ambitionen är, enligt ministrarna, att Sverige ska bli ledande inom life science. Prioriteringarna i den kommande life science-strategin är bland annat nyttiggörande av hälso- och vårddata för forskning och innovation, policyutveckling och etik i förhållande till mer individanpassad vård samt integrering av forskning och innovation i vården. Det framhålls i artikeln att strategin behöver förankras brett och att genomförandet bör ske i samverkan. Ministrarna skriver också att ”Life science kommer fortsatt att vara en viktig prioritering för regeringen”.
Life science-området prioriteras även i Danmark. För ungefär ett år sedan presenterade den dåvarande regeringen satsningar för 30 miljoner danska kronor årligen. I planen fanns bland annat inrättandet av en ny life science-enhet i det danska näringslivsdepartementet. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna

