Danmark
Rekordmånga nya danska bilar

Det säljs allt fler bilar i Danmark. Under perioden januari till augusti registrerades rekordmånga nya bilar. Men det är företagen, och inte hushållen, som ligger bakom ökningen.
Det visar siffror från Danmarks statistik.
Under åttamånadersperioden registrerade de danska hushållen 73.600 nya personbilar, en minskning på 5 procent jämfört med i fjol. Företagens nyregistreringar ökade däremot med hela 28 procent.
Totalt registrerades 127.400 nya bilar i Danmark mellan januari och augusti. Det är en ökning på 7 procent jämfört med motsvarande period förra året, och den högsta siffran hittills i undersökningens historia, som sträcker sig till 1992.
Även i Sverige har bilförsäljningen ökat rejält i år. Mellan januari och augusti steg nyregistreringarna med 16,5 procent, jämfört med i fjol, enligt Bil Sweden.
Den positiva utvecklingen på bilmarknaden har gjort att Bil Sweden nyligen justerade upp sin prognos för i år från 290 000 till 305 000 nya personbilar i Sverige.
Skulle prognosen slå in blir 2014 det sjätte bästa bilåret genom tiderna, säger Bil Swedens vd Bertil Moldén i ett pressmeddelande från den 1 september. (News Øresund–Linus Lindqvist)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder