Danmark
Rekordår väntas för Folkemødet på Bornholm


Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) invigde vid lunchtid idag danska demokratifestivalen Folkemødet i Allinge på Bornholm. Foto: News Øresund – Sofie Paisley
ALLINGE. Det var fullt med folk till öppningen av Folkemødet som i år förväntas att slå rekord med 100.000 besökare. Både borgmästaren på Bornholm, statsminister Lars Løkke Rasmussen och ordförande för den nybildade föreningen bakom Folkemødet pratade om festivalens karaktär som ett ställe att träffas, få nya perspektiv och diskutera på tvärs av kön, religion och partitillhörighet. Folkemødet har, som Almedalsveckan, fått kritik för att inte ha några ”vanliga medborgare” som deltagare men detta avvisades av talarna som blickade utöver folkhavet.
Det är ett av Folkemødets nybildade förening som har tagit över driften av Folkemødet från Bornholms regionkommun att göra den politska festivalen mer folklig och bjuda på mer gratis underhållning för alla. I år kommer det vara kvällsunderhållning på stora scenen bland annat från Köpenhamnsteatern Østre Gasværk, bandet Savage Rose och festtal från den tidigare amerikanska ambassadören Rufus Gifford.

Alternativets partiledare Uffe Elbæk talade om hotet mot demokratin. Foto: News Øresund – Sofie Paisley
Första partiledare på huvudscenen var Uffe Elbæk från Alternativet som trots en glesare uppslutning även pratade om vikten av samtalet i ögonhöjd med vanliga medborgare.
– Vi behöver ge demokratin hjärtmassage, sa han och ägnade en stor del av sitt tal att prata den vrede och frustration som växer fram i världen. (News Öresund – Thea Wiborg)

Säkerheten har ökats ytterligare vid årets Folkemødet genom att dansk polis införde en inresekontroll av alla som reser med båt eller flyg till Bornholm i samband med politikermötet.Redan 2015 höjdes säkerheten påtagligt på Folkemødet efter terrorangreppet vid Krudttønden och Synagogan i Köpenhamn i februari samma år. Det året hade även Trykkefrihedsselskabet bjudit in den nederländska högerpopulisten och islamofoben Geert Wilders att tala vid Folkemødet. Foto: News Öresund – Sofie Paisley

Bornholm visade sig från sin bästa sida med solsken och publiken strömmade till vid torsdagens invigning av Folkemødet. Foto: News Öresund – Sofie Paisley
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen