Danmark
Region Hovedstaden vill låna varslad SAS-personal till coronatestning
Under tisdagen rapporterade SAS om att 5 000 anställda varslas, varav 1 700 i Danmark. Samtidigt behöver danska Region Hovedstaden korttidsanställa omkring 200 personer som administrerar coronatester. Nu förhandlar regionen och flygbolaget om en lösning där 200 personer får tjänstledigt från sin anställning på SAS danska huvudkontor, för att istället arbeta i med coronatester.
– Vi ska ju testa fler och fler i samband med återöppningen av Danmark. Vi vill gärna frigöra vår vårdpersonal från den administrativa delen, så att de kan lösa andra uppgifter, både kopplat till corona och andra behandlingar, säger Sophie Hæstorp Andersen (S), regionrådsordförande för Region Hovedstaden, till TV2Lorry.
Från de SAS-anställdas sida är reaktionerna på förslaget positiva. Henrik Meiner, förtroendevald på HK Luftfart, den fackförening som representerar SAS huvudkontorsanställda, hoppas att förhandlingarna faller väl ut.
– Detta köper oss tid, och tid är något vi behöver. Vi vet inte ännu när vi ser slutet på denna situationen, men saker och ting kan se väldigt annorlunda ut redan i januari. Detta är inte en chans vi kan spilla, säger han till TV2Lorry. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
