Danmark
Region Hovedstaden håller fast vid beslut – akutklinikerna blir kvar
Under tisdagen tog Region Hovedstaden det formella beslutet att fortsätta hålla akutmottagningarna på bland annat Gentofte, Glostrup och Amagers sjukhus öppna. Beslutet har fått 21 avdelningschefer på Gentofte sjukhus att, i ett öppet brev till regionpolitikerna, skriva att det kan hota patientsäkerheten. Det skriver Berlingske.
Politikerna i Region Hovedstaden har bestämt att hålla akutmottagningarna på de mindre sjukhusen i Gentofte, Glostrup och Amager öppna. Beslutet går emot regionens hälsonämnd och 21 avdelningschefer på Gentofte som menar att akutsjukvården borde bedrivas på de större sjukhusen som har tillgång till fler specialistläkare.
41 ledamöter ställde sig bakom beslutet under regionrådsmötet i tisdags. Bara Radikale Venstres 3 ledamöter röstade emot. Stinus Lindgreen (Radikale Venstre) säger till Berlingske att om den danska regeringen har planer på att lägga ner regionerna så har de nu fått ett argument serverat på ett silverfat.
Sophie Hæstorp Andersen (Socialdemokratiet) tycker å sin sida att akutmottagningen i Gentofte är en viktig service till medborgarna. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger

